Bitwa pod Austerlitz – relacja z wycieczki koła historycznego

wpis w: Bez kategorii | 0

W sobotę 03 grudnia 2022 roku grupa uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia  „Historia dla dociekliwych” realizowane w  POPP w Pszczynie, pojechała razem ze swoimi opiekunami – Stanisławem Janoszem i p. Pawłem Więckiem na wycieczkę do Czech, żeby zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Austerlitz. Naszym przewodnikiem był prof. dr hab. Marian Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszym celem naszej wycieczki był Ołomuniec. Poznaliśmy historię tego miasta oraz zobaczyliśmy najważniejsze jego zabytki: Rynek Główny, Ratusz z jego najbardziej charakterystycznym elementem -zegarem astronomicznym z ruchomymi figurkami z XV wieku. Potem podziwialiśmy  jedną z największej atrakcji – kolumnę Trójcy Przenajświętszej wpisanej na światową listę UNESCO. To właśnie, przy niej  grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, dzięki niezastąpionemu panu Józkowi, który zatrzymał cały ruch 😊. Następnie dowiedzieliśmy się „Co gra w duszy Ołomuńca?”, ponieważ to właśnie tu, młody Mozart skomponował symfonię No 6

F-dur. Zajrzeliśmy  też do katedry św. Wacława i poznaliśmy wiele ciekawostek.  Znaleźliśmy w niej także ślady pszczyńskie, bowiem tutaj pochowany został biskup ołomuniecki Stanisław Pawłowski, który urodził się w Pawłowicach na ziemi pszczyńskiej. Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Morawach. Bazylika położona jest poza centrum miasta Ołomuniec w dzielnicy Svatý Kopeček na wzgórzu, z którego w oddali widać było panoramę Ołomuńca. Po obejrzeniu bazyliki pojechaliśmy do miejsca docelowego naszej wycieczki, do  miejscowości Slavkov u Brna, gdzie na  godz. 14.00 planowane było rozpoczęcie historycznej inscenizacji.

W tym roku przypada 217. rocznica rozegrania tej wielkiej bitwy. Bitwa pod Austerlitz, zwana także bitwą trzech cesarzy – była jedną z najważniejszych bitew z okresu wojen napoleońskich i decydującą bitwą wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczoną 2 grudnia 1805 roku między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską. Napoleon Bonaparte najpierw 15 października 1805 roku w bitwie pod Ulm pokonał wojska austriackiego generała Macka, które broniły Wiednia. Stolica Austrii została zajęta przez Francuzów, a następnie wojska napoleońskie skierowały się na północny wschód, aby zmierzyć się z połączonymi w Ołomuńcu wojskami austro-rosyjskimi. Do spotkania doszło pod Austerlitz (obecna nazwa) – Slavkov u Brna na Morawach.

Organizatorzy rekonstrukcji przygotowali całe przedsięwzięcie z dużym rozmachem. Mieliśmy okazję obserwować jak poszczególne grupy rekonstrukcyjne udawały się na „pole bitwy”. W inscenizacji brało udział około 900 rekonstruktorów z całej Europy, w tym także grupa rekonstrukcyjna z Polski. Uczestnicy rekonstrukcji przebrani w mundury wiernie naśladujące oryginały z epoki, pogrupowani byli w oddziały piechoty, lekkiej jazdy, grenadierów, dragonów, artylerii, strzelców pieszych i innych. Duże wrażenie robiły manewry bojowe oddziałów jazdy i artylerii

Inscenizacja bitwy zgromadziła bardzo dużo widzów z wielu europejskich krajów. Wśród nich było wiele młodzieży. Nasz wyjazd na rekonstrukcję był na pewno niekonwencjonalną lekcją historii, dzięki czemu mogliśmy poszerzyć wiedzę z zakresu istotnych dla losów Europy  wydarzeń z epoki napoleońskiej. Mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami i techniką przenoszenia minionych wydarzeń historycznych do współczesności celem ich  przybliżenia widzom. Mieliśmy także możliwość zapoznania się z oryginalnymi lub stworzonymi dla potrzeb rekonstrukcji obiektami z przeszłości (sprzęt, narzędzia, broń, pojazdy, mundury, ubrania) Wyjazd ten na pewno pozostanie w naszej pamięci jako bardzo ciekawe doświadczenie. Pomimo mroźniej pogody i licznych „pamiątek” na butach z pola bitwy, wróciliśmy do domów w dobrych nastrojach.

Wyjazd doszedł do skutku dzięki wsparciu dyrektora PZS2 w Pszczynie pana Piotra Cygana za co bardzo dziękujemy!

Teks+ fot. Zuzanna Oszek – uczestniczka zajęć POPP –  „Historia dla dociekliwych”

Jak wygląda inscenizacja bitwy na żywo można zobaczyć na poniższych filmikach.