Ekowarsztaty z POPP – Upcykling (e-zajęcia)

wpis w: Bez kategorii | 0

Koniec roku szkolnego już blisko. Pora zatem na ostatnie Ekowarsztaty z POPP, których tematem jest: upcykling, mozaika z ceramicznych płytek – lusterko i doniczka. Całość w ramach e-zajęć.

Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako w pełni wartościowe surowce.

Zapraszamy Was dzisiaj do wykorzystania odpadów z płytek ceramicznych, rozbitych lusterek, starych kawałków płyt pilśniowych, plastykowych wiaderek (np. po kapuście) i stworzenia zupełnie nowych, wartościowych przedmiotów. Proponujemy Wam wykonanie na płasko- lusterka z ramką, lub przestrzenie – doniczki. Praca nie jest trudna, z drobną pomocą osoby dorosłej prezentowane prace na zdjęciach, wykonały dziewczynki w wieku od 7 do 12 lat.

Potrzebne będą: niewykorzystane płytki ceramiczne o różnych wzorach, młotek, okulary ochronne, rękawiczki ochronne i gumowe, stara gąbka, fuga do płytek, pojemnik na wodę. Dodatkowo do wykonania lusterka: płyta pilśniowa, klej wikol, lusterko, pędzel i pojemnik na klej. Do wykonania doniczki: klej na ciepło i plastykowe wiaderko.

I etap: należy założyć okulary ochronne, rękawiczki i rozbić młotkiem płytki na małe kawałki, nam poszło to sprawnie na trawie, płytki bez problemu się rozbijały. Lepiej rozbić płytkę na malutkie kawałki, ponieważ z takich elementów będzie prościej układać mozaikę.

II etap: przyklejamy kawałeczki płytek do wybranego podłoża. W przypadku lusterka na środku płyty pilśniowej najpierw przyklejamy kawałek lusterka a następnie płytki, używamy do tego kleju wikol. W przypadku doniczki, kawałki płytek przyklejamy do wiaderka klejem na gorąco.  Można na tym etapie podzielić sobie przygotowane kawałki płytek, pod względem kolorystycznym i zaplanować barwne wzory, lub przyklejać kawałki przypadkowo – też wyjdzie fajna praca!

III etap: W przypadku użycia kleju wikol, najlepiej zabrać się do fugowania na następny dzień, wtedy klej dobrze wyschnie. Klej na gorąco umożliwia nam dalszą pracę od razu. Ubieramy gumowe rękawiczki. Fugę przygotowaliśmy w pojemniku po lodach – wsypujemy fugę i stopniowo dolewamy wody ciągle mieszając, tak aby powstała konsystencja kiśla, nam najłatwiej mieszać było ręką. Odczekaliśmy 10 minut, tak jak zalecał producent fugi na opakowaniu. Również ręką nakładaliśmy fugę na cała powierzchnię mozaiki. W przypadku lusterka fuga nie musi bardzo gęsta, ale przy doniczce już tak. Zakryliśmy całą pracę i  powolutku wciskaliśmy fugę w szczeliny między płytkami. To najdłuższy etap prac, wymaga cierpliwości i dokładności. W trakcie pracy, fuga stopniowo wysycha, wtedy wygładzamy ją gąbką zwilżoną wodą i  czyścimy płytki  – tak jak na prezentowanych zdjęciach.

I praca gotowa, teraz tylko musi dobrze wyschnąć. Takie mozaikowe pracę są niepowtarzalne i na pewno pięknie będą prezentować się w waszych domach.

Zachęcamy Was do zrobienia zdjęć i podzielenia się z nami.

Przygotowały: Magdalena Kunysz-Pudełko i Anna Haka-Otręba