Koło historyczne z wycieczką do „Wujka”

wpis w: Bez kategorii | 0

Dnia 16 grudnia 1981 roku od milicyjnych kul w katowickiej kopalni „Wujek” zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. Grupa młodzieży z I LO im. Bolesława Chrobrego w ramach zajęć koła historycznego „Historia dla dociekliwych” działającego przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, chcąc lepiej poznać te wydarzenia, udała się 15 lutego 2020 roku do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W Izbie Pamięci KWK „Wujek” spotkaliśmy się z uczestnikiem ówczesnego strajku, który opowiadał o dramacie tamtych dni, emocjach i strachu.

Poznaliśmy historię kopalni „Wujek”, ale przede wszystkim dowiedzieliśmy się, co wydarzyło się tutaj w dniu 16 grudnia 1981 roku. Naszą szczególną uwagę  przykuła diorama ukazująca przebieg pacyfikacji kopalni oraz zdjęcia zastrzelonych  górników. W gablotach wystawowych mogliśmy zobaczyć różne eksponaty min. przestrzelony hełm jednej z ofiar tych tragicznych wydarzeń – Janka Stawisińskiego, a także pociski i gazy łzawiące użyte przez oddziały ZOMO podczas pacyfikacji kopalni.

Na koniec naszego pobytu zatrzymaliśmy się przy Krzyżu Pomniku ofiar pacyfikacji i chwilą ciszy, zadumy i modlitwy uczciliśmy ich pamięć. W celu jeszcze lepszego utrwalenia wiedzy na ten temat planujemy na naszych zajęciach obejrzenie filmu w reżyserii K. Kutza pt. „Śmierć jak kromka chleba”

 

Opiekun koła: Stanisław Janosz

Zdjęcia i reportaż filmowy z wycieczki: Martyna Nowak