Młodzi naukowcy w kopalni Guido

wpis w: Aktualności | 0

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie szkół podstawowych z Poręby, Studzionki i Jankowic, w których odbywają się zajęcia POPP. Wizyta w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego w Zabrzu odbywała się na poziomie 320m, który jest drugim i najgłębszym poziomem zabytkowej kopalni, wydrążonym na przełomie XIX i XX wieku, z systemem korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości około 2,5 km. Poziom 320 oferuje m.in. jedyną w Europie podwieszaną kolejkę górniczą, udostępnioną do ruchu turystycznego. Na tym poziomie znajdują się długie, często zabudowane chodniki wydrążone w pokładzie 620. Od 1967r. poziom ten był wykorzystywany przez eksperymentalną kopalnię doświadczalną M-300. Tu można poznać jak rozwinęła się technika górnicza od końca XIX w do czasów współczesnych..
Niezapomnianych emocji dostarczy podróż – zejście wgłąb wyrobiska nachylonego pod kątem 18 stopni, tzw. upadowa kamienna.
Podczas podróży /wędrówki/ po poziomie 320 m. można się dowiedzieć co to jest przodek, jak wygląda chodnik , co to jest spąg, strop i ociosy , do czego w kopalni służą sejsmometry i sejsmografy.

[url=www.kopalniaguido.pl]Więcej informacji na temat kopalni można znaleźć TUTAJ [/url]

Wycięczkę zorganizowali nauczyciele POPP Joanna Solarczyk oraz Cezary Filipiuk przy udziale Wiktora Solarczyka(niezrzeszony)

[galeria=47]