Młodzież z Chrobrego w Austerlitz

wpis w: Aktualności | 0

Młodzież przygotowała się wcześniej do wycieczki opracowując między innymi informacje o miejscowościach, które znajdowały się na trasie przejazdu oraz o miejscu docelowym. W trakcie jazdy poszczególne osoby podejmowały się roli przewodnika i przybliżały uczestnikom wycieczki różne ciekawe informacje.
[url=https://www.austerlitz.org/cz/bitva-tri-cisaru-u-slavkova-austerlitz-2019/][b]Bitwa pod Austerlitz[/b][/url], zwana także bitwą trzech cesarzy – była jedną z najważniejszych bitew z okresu wojen napoleońskich i decydującą bitwą wojny z III koalicją antyfrancuską, stoczoną [b]2 grudnia 1805[/b] roku między francuską Wielką Armią a połączonymi armiami, austriacką i rosyjską. Napoleon Bonaparte najpierw 15 października 1805 roku w bitwie pod Ulm pokonał wojska austriackiego generała Macka, które broniły Wiednia. Stolica Austrii została zajęta przez Francuzów, a następnie wojska napoleońskie skierowały się na północny wschód, aby zmierzyć się z połączonymi w Ołomuńcu wojskami austro-rosyjskimi. Do spotkania doszło pod Austerlitz (obecna nazwa) – Slavkov u Brna na Morawach.

Pierwszym celem naszej wycieczki była miejscowość Prace, gdzie znajduje się Muzeum bitwy pod Austerlitz oraz pomnik ku czci wszystkich ofiar tej bitwy – „Mohyla Miru” W muzeum zobaczyliśmy zgromadzone dokumenty oraz pamiątki dotyczące bitwy oraz epoki napoleońskiej. Duże wrażenie wywarła multimedialna wystawa obrazująca przebieg bitwy pod Austerlitz. U stóp pomnika zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Tutaj też jedna z uczestniczek wycieczki pięknie opowiadała o historii powstania pomnika i jego cechach architektonicznych. Następnie pojechaliśmy naszym busem do miejscowości Slavkov u Brna, gdzie na godz. 14.00 planowane było rozpoczęcie historycznej inscenizacji.
W tym roku przypadała [b]214 rocznica[/b] rozegrania tej wielkiej bitwy. Organizatorzy rekonstrukcji przygotowali całe przedsięwzięcie z dużym rozmachem. Mieliśmy okazję obserwować jak poszczególne grupy rekonstrukcyjne udawały się na „pole bitwy”. W inscenizacji brało udział około [b]1000 rekonstruktorów z całej Europy, w tym także grupa rekonstrukcyjna z Polski.[/b] Uczestnicy rekonstrukcji przebrani w mundury wiernie naśladujące oryginały z epoki, pogrupowani byli w oddziały piechoty, lekkiej jazdy, grenadierów, dragonów, artylerii, strzelców pieszych i innych. Duże wrażenie robiły manewry bojowe oddziałów jazdy i artylerii. Inscenizacja bitwy zgromadziła bardzo dużo widzów z wielu europejskich krajów. Wśród nich było wiele młodzieży. Nasz wyjazd na rekonstrukcję był na pewno niekonwencjonalną lekcją historii, dzięki czemu mogliśmy poszerzyć wiedzę z zakresu istotnych dla losów Europy wydarzeń z epoki napoleońskiej. Mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami i techniką przenoszenia minionych wydarzeń historycznych do współczesności celem ich przybliżenia widzom. Mieliśmy także możliwość zapoznania się z oryginalnymi lub stworzonymi dla potrzeb rekonstrukcji obiektami z przeszłości (sprzęt, narzędzia, broń, pojazdy, mundury, ubrania) Wyjazd ten na pewno pozostanie w naszej pamięci jako bardzo ciekawe doświadczenie.

Opiekunami grupy byli pan Stanisław Janosz (organizator wyjazdu) i pan Paweł Więcek.

Austerlitz – filmik