„Pamięć o Auschwitz” – projekt edukacyjny

wpis w: Bez kategorii | 0

POPP jest partnerem w projekcie edukacyjnym ” Pamięć o Auschwitz”. Poniżej prezentujemy relację z pierwszego wydarzenia (z kilku zaplanowanych) które odbyło się 1 października a była nim wycieczka do muzeum POLIN w Warszawie.

O projekcie można przeczytać TUTAJ. 

 

W piątek – 1 października 2021 roku odbyła się wycieczka zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie do Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN w Warszawie. Wycieczka była pierwszym wydarzeniem projektu edukacyjnego pt. „Pamięć o Auschwitz”, którego koordynatorem jest Wydział Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej.

Uczniowie 6 szkół powiatu pszczyńskiego  w tym także uczniowie I Liceum im. B. Chrobrego, jako grupa zajęć pozaszkolnych „Historia dla dociekliwych” działająca przy POPP w Pszczynie, wyjechali o godz. 5:30 spod budynku Starostwa, by dotrzeć do Warszawy. Tam zostali podzieleni na dwie grupy zwiedzających. Zwiedzanie rozpoczęło się dla pierwszej z nich o 11:00, dla drugiej o 11:15. Przewodnicy przywitali oraz oprowadzili młodzież po wystawach muzeum. Następnie utworzono 3 zespoły – każdy z nich uczestniczył w innych warsztatach, które rozpoczęły się ok. godziny 13:00 i trwały w przybliżeniu półtorej godziny. Jedne z nich – pt. ,,Jak pięknie jest się różnić” prowadził pan Piotr Kowalik. Na wspomnianych warsztatach został poruszony temat własnej tożsamości, poczucia wspólnoty oraz grup większościowych i mniejszościowych. Pozostałe zajęcia nosiły tytuły: „Żonkile, opowieść o powstaniu”,  „Mechanizmy propagandy”

Po wyjściu z muzeum i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na tle Pomniku Bohaterów Warszawskiego Getta – godz. 15:00- udaliśmy się na na plac Zamkowy, by zwiedzić i zobaczyć Stare Miasto. Wycieczka wróciła do Pszczyny o godzinie 22:30.

Dla mnie – jako uczennicy, lecz także polskiej obywatelki i miłośniczki historii będzie to – z pewnością – na długo zapamiętany wyjazd. Samo muzeum jest zaprojektowane w bardzo ciekawy sposób, dzięki czemu wszystko przyciąga uwagę zwiedzającego – zamiast zanudzając i przytłaczając natłokiem informacji, każda sala jest oryginalna i zachęca do pogłębienia swojej wiedzy na temat historii żyjących na obszarze Polski Żydów. Zwiedzanie z panią przewodnik, która zwracała uwagę na najważniejsze obiekty, części danej wystawy, pozwoliło mi na uporządkowanie wszystkiego – lepsze zrozumienie faktów. Warsztaty z panem Piotrem uświadomiły mi jak ważne jest poczucie własnej tożsamości oraz jak dużo łączy mnie z drugim człowiekiem – niezależnie od tego czy jest on katolikiem polskiego pochodzenia czy też nie. Bowiem każdy z nas znając swoją wartość i utożsamiając się z jakąś grupą, jednocześnie tolerując pozostałe, jest w stanie zmienić ten świat na lepsze.

Zuzanna Folek

Pszczyna, 3 października 2021 roku