Uczestnicy zajęć koła j.niemieckiego POPP z PZS 2 w Dreźnie

wpis w: Aktualności | 0

Drezno w opinii wielu osób uznawane jest za jedno z najpiękniejszych niemieckich miast i nie ma w tym stwierdzeniu zbyt wiele przesady. Stolica Saksonii znana była niegdyś jako „barokowa Florencja” – miano to zawdzięcza m.in. licznym zabytkom i atrakcjom. W czasie pobytu mogliśmy podziwiać: zamek, katolicką Katedrą Świętej Trójcy(Hofkirche), Plac Teatralny, słynną Operę Sempera oraz zespół pałacowo-parkowy Zwinger. Kompleks ten, będący esencją stylu barokowego i znakiem czasów XVIII-wiecznej Europy został wzniesiony na polecenie saskiego księcia i jednocześnie króla Polski – Augusta II Mocnego. Galeria Malarstwa Starych Mistrzów kryje m.in. „Madonnę Sykstyńską” – dzieło Rafaela Santi, „Śpiącą Wenus” Giorgione oraz bogatą kolekcję obrazów malarstwa włoskiego, holenderskiego i flamandzkiego. Ogromne wrażenie zrobił na nas „Orszak Książęcy” – arcydzieło malarstwa ściennego, przeniesionego na 25.000 płytek z porcelany miśnieńskiej, przedstawiające kolejnych władców Saksonii z dynastii Wettynów. Spacerując wzdłuż Schlosstrasse, przeszliśmy przez Dziedziniec Rycerski Pałacu Taschenberg, który król podarował swojej metresie – legendarnej hrabinie Cosel. Zwiedzanie zakończyliśmy na Neumarkt.
W tym miejscu wznosi się monumentalny Kościół Marii Panny (Frauenkirche) z charakterystyczną kopułą – symbolem Drezna, pomnik Marcina Lutra, Muzeum Komunikacji, a także dziesiątki kamienic o zdobnych fasadach.

[url=http://www.drezno.info/striezelmarkt][b]ŚWIĄTECZNY JARMARK W DREŹNIE[/url][/b] jest najstarszym niemieckim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. Panująca w mieście niezapomniana atmosfera, z krzątającymi się przy swoich kramach sprzedawcami słodkości, oferującymi swoje wyroby artystami ludowymi, a także bogactwem drewnianych ozdób rudawskich, czy dziadków do orzechów, kreuje niepowtarzalny, magiczny nastrój. Po zwiedzaniu dotarliśmy na Dresdner Striezelmakt – najstarszy i najlepiej znany Jarmark Drezna. Nazwa Striezelmarkt nawiązuje do pysznego świątecznego wypieku znanego dzisiaj na całym świecie pod nazwą Dresdner Christstollen.”Sercem” tego niezwykłego wydarzenia jest 14-metrowa bożonarodzeniowa piramida, która zostaje wprawiona w ruch w czasie uroczystego rozpoczęcia jarmarku. Na początku jarmarku znajduje się podest widokowy, z którego można podziwiać niemal cały plac przeznaczony na bożonarodzeniowe atrakcje.

Opis i zdjęcia autorstwa pani Beaty Wituły.