Zawody powiatowe Koła Szachowego

wpis w: Aktualności | 0

26 lutego w Szkole Podstawowej nr 18 odbyły się Mistrzostwa Szkół w Szachach. Co roku, w tej prestiżowej rywalizacji bierze udział wielu zawodników, którzy reprezentują powiatowe szkoły. Nie inaczej było tym razem. Na starcie stanęło 84 szachistów, którzy reprezentowali 16 szkół ze wszystkich gmin powiatu. Ostateczne wyniki można skomentować jednym zdaniem-faworyci nie zawiedli. I to w klasyfikacji drużynowej i klasyfikacji indywidualnej. Pierwsze miejsce wśród dziewcząt ze szkół podstawowych zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 w Czarkowie (w składzie Zuzanna Święs i Marta Kędzior). Złożona z dwóch szóstoklasistek drużyna po dramatycznej końcówce ostatecznie wyprzedziła Szkołę Podstawową nr 1 w Pszczynie (Dominika Wiewióra i Magdalena Worek) oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Pszczynie (Julia Skura i Karolina Więcek). Wśród chłopców zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Pawłowicach- tu pewnie triumfował, wsparty przez Jakuba Majewskiego, tegoroczny finalista Olimpiady Sportów Umysłowych i obecny Mistrz Powiatu (również wśród seniorów!) Witold Klepek. Drugim miejscem musieli się zadowolić Dominik Szmidt i Grzegorz Bobola (Szkoła Podstawowa nr 1 w Pawłowicach), zaś trzecie zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie (Bartek Skura i Wojtek Barczyński). Podobnie jak w szkołach podstawowych, w gimnazjach triumfowali faworyci. Rywalizację dziewcząt z przewagą trzech punktów wygrało Gimnazjum w Goczałkowicach (Weronika Kaszok i Anna Miklewska), które wyprzedziło Gimnazjum nr 2 w Woli (Julia Włosiak, Roma Barborka) i Gimnazjum nr 1 w Pawłowicach (Julia Mężyk i Katarzyna Bożek). Jeszcze większa dominacja dała się zauważyć wśród gimnazjalistów. Piotr Mucha i Paweł Mucha zajęli indywidualnie miejsce pierwsze i drugie, co spowodowało, że reprezentowane przez nich Gimnazjum nr 2 w Woli zajęło miejsce pierwsze. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 w Pawłowicach (Szymon Faruga i Tymoteusz Lewandowski), a trzecie Gimnazjum w Kobiórze (Krzysztof Gawlik i Mateusz Fojcik). Drużyny, które zajęły czołowe miejsca mogły liczyć, dzięki Starostwu Powiatowemu w Pszczynie, na puchary i medale.
Turniej miał przede wszystkim charakter drużynowy- stawką był awans do zawodów rejonowych. Równolegle prowadzona była również klasyfikacja indywidualna. Najlepsi w swoich grupach zawodnicy mogli liczyć na ufundowane przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej.
Jak zawsze zawody powiatowe były okazją do spotkania się i zmierzenia się szachistów grających bardziej amatorsko z tymi, którzy regularnie trenują na zajęciach i uczestniczą w rywalizacji na szczeblu krajowym i wojewódzkim. Warto też wspomnieć, że obsługę sędziowską zapewniały niedawne uczestniczki i niejednokrotne triumfatorki zawodów- Maria Wiatr i Agnieszka Szotek.

[url=http://www.pszczynskieszachy.pl/]TUTAJ oficjalna strona Pszczyńskiego Stowarzyszenia Szachowego na której znajdują się obszerne wyniki wspomnianych zawodów[/url] [galeria=51]